سالگرد شهدای سنگر تولید در اراک

امروز سالگرد شهادت شهدای سنگر تولید در #اراک است ، یادشان گرامی...
 
◽️با آغاز دفاع مقدس در سال ۱۳۵۹ شهر اراک همانند سایر شهرهای کشور مورد حمله رژیم بعث عراق قرار گرفت، بطوری که در طی ۸ سال، ۷۷ بار بمباران شد و در این میان ۸۹۵ نفر شهید شدند؛ 
◽️شدیدترین حمله به شهر، در ۵ مرداد ۱۳۶۵ رخ داد 
◽️ پنجم مرداد سالروز شهادت جمعی از کارگران واحدهای صنعتی اراک است
◽️در حمله هوایی سال ۶۵ رژیم متجاوز عراق به کارخانه های واگن_پارس ، ایرالکو و آذر_آب اراک، ۷۸ کارگر پرتلاش و زحمتکش این واحدهای صنعتی که به نوعی پشتیبانی جبهه ها را بر عهده داشتند، در سنگر مقدس تولید به فیض عظیم شهادت نائل شدند . 
با آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ خورشیدی، شهر اراک همانند سایر شهرهای دیگر مورد حمله رژیم بعث عراق قرار گرفت، طوری که در طی ۸ سال، ۷۷ بار بمباران شد و در این میان ۸۹۵ نفر کشته‌شدند. شدیدترین حمله به شهر در ۵ مرداد ۱۳۶۵ اتفاق افتاد.
در این حادثه اراک بار ها بمباران شد، از اولین بمباران در "محله داوران " تا بمباران های خیابان ملک و کوچه  دلگشای راه آهن و خیابان حاجباشی و انتهای فوتبال وحتی سر مزار قبور قدیم و بمبی که در آرایشگاه سهیلا خیابان ملک افتاد و عمل نکرد و بمبی که در کنار مدرسه شهید اندرزگو افتاد و منظره تلخی ساخت.
در حمله هوایی سال ۶۵ رژیم متجاوز عراق به کارخانه های واگن پارس ، ایرالکو و آذر آب اراک، ۷۸ کارگر پرتلاش و زحمتکش این واحدهای صنعتی به شهادت رسیدند.
 
هواپیماهای عراقی در ارتفاع فوق‌العاده پایین اهداف خود را مورد حمله قرار دادند و کارگرانی را که از محوطه کارخانه‌ها بیرون آمده بودند، به زیر رگبار کالیبرهای خود گرفتند.
از آنجایی که ایرالکو(کارخانه آلومینیم سازی اراک)  شمش آلومینیوم می‌ساخت و این شمش در ساخت آلیاژ‌های مورد نیاز صنایع مانند اسلحه‌سازی و... کاربرد داشت، این امر بهانه لازم به دشمن برای بمباران کارخانه را داده بود. البته در آن حادثه کارخانجات دیگر  صنعتی اراک هم بمباران شدند. اما بمباران کارخانه آلومینیوم شدیدتر بود .
عراق در بمباران اراک از بمبهای خوشه ای استفاده کرده بود.
این در حالی بود که بر اساس قوانین بین المللی استفاده از این بمب در میدان جنگ هم ممنوع است. اما آنها برای بمباران مناطق غیرجنگی از آن استفاده کردند. 
بمباران یک منطقه غیرنظامی به خصوص با بمبهای خوشه ای جنایتی است که بعثی‌ها به پشتیبانی قدرت‌های بزرگ بارها در جنگ تحمیلی انجام دادند. 
در حالی که همین اتفاق اگر در اروپا می‌افتاد، آن را در بوق و کرنا می‌کردند. اما متأسفانه ما نتوانستیم خوب این واقعه را نه تنها به جهان بلکه برای مردم خودمان بشناسانیم  و راحت از کنار شهدا و مجروحانش گذشتیم. 
یاد وخاطره رشادتهای شهدا، جانبازان و ایثارگران جنگ تحمیلی گرامی باد.
کلمات کلیدی
تهیه کننده:

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *