پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 32479
 بازدید امروز : 106
 کل بازدید : 919202
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.34
اخبار > 9 دي روز بصیرت و میثاق امت با ولایت؟
 


  چاپ        ارسال به دوست

9 دي روز بصیرت و میثاق امت با ولایت؟

جریان شناسی سیاسی

9 دي روز بصیرت و میثاق امت با ولایت؟

حماسه 9دي را توضيح دهيد؟آثار و دستاوردهاي حماسه ماندگار 9 دي روز بصیرت و میثاق امت با ولایت چه بود؟

9دي تقابل انقلاب و ضد انقلاب و به سان 22 بهمن 57 به مفهوم واقعي كلمه «يوم الله» و نه يك تاريخ بلكه حماسه اي تاريخ ساز،بي نظير و جاودانه در تاريخ درخشان و پرتلألو انقلاب اسلامي قلمداد نمود كه در آن اوج بصيرت،ولايت مداري و هوشياري ملت ايران يكبار ديگر با طنين بلند و گام هاي متعالي و مشت هاي آهنين خويش به خروش درآمد و اصحاب فتنه را كه به پشت گرمي قدرت هاي سطله طلب و زياده خواه و سازمان ها و مراكز امنيتي و جاسوسي وابسته آن ها درصدد ضربه زدن به نظام مقدس اسلامي بودند،به زانو در آورد و هيمنه استكبار را در هم فرو شكست ؛ حماسه اي كه نشان داد انقلاب در مقابل هجمه همه جانبه ضد انقلاب و دسيسه ها و توطئه هاي شوم و پيدا و پنهان معاندان و معارضان داخلي و خارجي، همچنان قرص و محكم و استوار و پابرجا در جهت تحقق آرمان هاي جهانشمول و اهداف عاليه و ارزش هاي الهي و متعالي خويش با قدرت تمام به پيش مي رود؛ حماسه اي كه آغازي بود بر پايان فتنه و آموخت، نيازي نيست هميشه ولي در بين باشد، بلكه كافي است ولي در دل باشد؛ حماسه اي كه پيام آن اين بود: هركه در مقابل انقلاب بايستد هلاك و به خاك مذلت خواهد افتاد.

در واقع زمينه ها و علل شكل گيري نه دي را بطور اخص مي توان در چهار متغير عمده به شرح ذيل مورد شناسايي قرار داد:

1- حاكميت گفتمان ديني در جامعه و باورهاي ديني و ارزش هاي اسلامي مردم،

2- تبعيت و اطاعت از فرامين رهبري و التزام عملي به اصل ولايت مطلقه فقيه،

3- برخورداري مردم از شعور، بصيرت، آگاهي و بينش سياسي- اجتماعي مثال زدني

4- درك واقعي مفهوم عاشورا و پيام هاي نهضت عظيم حسيني.

 افزون بر آن بايد حماسه نه دي را به خاطر ويژگي هاي خاص و متمايز آن از جمله؛ واكنش سريع و به موقع مردم نسبت به تهديد ضد انقلاب، خودجوش و كاملاً مردمي بودن حركت، فراگيري و حضور گسترده همه اقشار، سليقه ها و ذائقه هاي سياسي، حضور بارز نسل سوم و جوان انقلاب اسلامي، سر دادن شعارهاي كاملاً سياسي و معنادار و نيز بازتاب گسترده داخلي و خارجي بايد يكي از رويدادهاي ويژه انقلاب اسلامي به شمار آورد كه آن را به نقطه اي عطف در نظام مقدس اسلامي تبديل ساخت. نكته ديگر اينكه حماسه نه دي 1388 آثار و پيامدهاي فراواني نيز در داخل و خارج از كشور داشت كه نمايان شدن ظرفيت دروني و واقعي انقلاب اسلامي در مواجه با تهديدات برجسته ترين آن ها مي باشد. به اين معنا كه حماسه 9دي اين باور را ايجاد كرد كه تفكر انقلاب اسلامي و مديريت نظام جمهوري اسلامي ظرفيت لازم را براي رويارويي با چالش‌هاي پيچيده دارد و مي‌تواند آسيب هاي داخلي خود را ترميم كند و از گردونه‌هاي سخت عبور كند كه فتنه 88 مهمترين گردنه بود. مديريت نظام در مهار فتنه و آشكارسازي ابعاد آن در جامعه نقش اساسي در خلق حماسه نهم دي داشت. نظام بويژه پس از حادثه روز عاشورا كه در روز 6 دي اتفاق افتاد، چالش را به‌عنوان چالش با باورهاي مردم رسانه اي نمود. پيوند جريان فتنه با نظام سلطه و ضد انقلاب را بخوبي نشان داد و ماهيت فتنه را كه چيزي غير از رقابت هاي انتخاباتي و تقلب در انتخابات بود، نمايان ساخت. با وجود بحران ناشي از فتنه در مديريت آن، رفتار كنترل بحران و وضعيت اضطراري به جامعه تحميل نگرديد. هرچند در صحنه، بحران ناشي از فتنه مديريت و كنترل مي شد. اين اقدام نظام در وضعيتي بود كه سران فتنه و ضد انقلاب خارجي و دولت هاي غربي فتنه 1388 را به عنوان بحران پر هزينه كه نظام و جامعه در مديريت آن به بن بست رسيده است القا مي‌كردند. برخي از تحليلگران خارجي كنش هاي اعتراض آميز پس از انتخابات را بزرگترين چالش داخلي نظام سلطه در سه دهه گذشته معرفي كردند. بنابراين نظام مقدس اسلامي نشان داد كه برخلاف تصورات رايج غربي ها و جريانات ضد انقلاب داخلي هنوز از ظرفيت و توانمندي هاي بالايي براي مهار تهديدات و خطراتي كه در ابعاد گوناگون وجودي متوجه نظام مي شود برخودار است كه بهره مندي از اين ظرفيت در نه دي به خوبي نشان داده شد.

علاوه بر نمايان شدن ظرفيت واقعي انقلاب اسلامي در نه دي، اين حماسه آثار و پيامدهاي ديگري نيز در پي داشت كه مي توان آن ها بصورت اختصاري به شرح ذيل بيان داشت: آشكار شدن پيوند جريان فتنه با خارج از كشور؛ در هم فروريزي باورها و برآوردهاي جريان فتنه؛ تقويت باور به جنگ نرم در جامعه به اين مفهوم كه مشكل باور به وجود جنگ نرم و انكار آن توسط برخي از نخبگان و جامعه با بصيرتي كه در فتنه 1388 راه افتاد به ميزان قابل توجهي برطرف شد و به قول رهبر انقلاب موجب واكسينه شدن نظام گرديد؛ آشكار شدن چهره واقعي نخبگان كشور؛ افشا شدن سناريوهاي گسترده غرب براي براندازي نظام و همچنين شكست نظريه هاي غربي و كپي برداري از الگوهاي پديده انقلاب هاي مخملي در ايران.

بصيرت؛ وجه بارز حماسه 9 دي اما حقيقت اين است كه بايد بصيرت، بصيرت افزايي و بصيرت آفريني را وجه بارز و شاخصه ممتاز حماسه نه دي قلمداد نمود كه توجه به اين اصل در تبيين نه دي بيش از پيش داراي اهميت مي باشد. حماسه نه دي نشان داد كه از نظر امت بصيرت به مفهوم دانايي صرف نيست بلكه دانايي همراه با باور و ايمان قلبي به اصل امامت و مفهوم مترقي ولايت فقيه است. از نظر رهبر فرزانه انقلاب بصيرت داراي دو سطح است. يك سطح، سطح اصولى و لايه‌ زيرين بصيرت است و ديگري لايه عميق بصيرت. ايشان در توضيح سطوح بصريت مي فرمايند: «انسان در انتخاب جهان‌بينى و فهم اساسى مفاهيم توحيدى، با نگاه توحيدى به جهان طبيعت، يك بصيرتى پيدا مي كند كه در واقع اين، پايه اساسى معرفت است؛ پايه‌ اساسى بصيرت است. اين بصيرت خيلى چيز لازمى است؛ اين را بايد ما در خودمان تأمين كنيم. بصيرت در حقيقت زمينه‌ همه‌ تلاش ها و مبارزات انسانى در جامعه است. اين يك سطح بصيرت است. دومي سطح وسيع بصيرت و لايه‌ عميق بصيرت است. در حوادث گوناگون هم ممكن است بصيرت و بى‌بصيرتى عارض انسان شود. انسان بايد بصيرت پيدا كند. اين بصيرت به چه معناست؟ يعنى چه بصيرت پيدا كند؟ چه جورى مي شود اين بصيرت را پيدا كرد؟ اين بصيرتى كه در حوادث لازم است و در روايات و در كلمات اميرالمؤمنين هم روى آن تكيه و تأكيد شده، به معناى اين است كه انسان در حوادثى كه پيرامون او مي گذرد و در حوادثى كه پيش روى اوست و به او ارتباط پيدا مي كند، تدبر كند؛ سعى كند از حوادث به شكل عاميانه و سطحى عبور نكند...حوادث را درست نگاه كردن، درست سنجيدن، در آن ها تدبر كردن، در انسان بصيرت ايجاد مي كند؛ يعنى بينائى ايجاد مي كند و انسان چشمش به حقيقت باز مي شود.» در واقع بصيرتي كه بيش از پيش مورد تأكيد اسلام مي باشد همان بصيرت از نوع سياسي آن است كه به وضوح در حماسه نه دي به رخ جهانيان كشيده شد. فلذا حماسه نهم دي را بايستي يكي از حركت هاي عمده، خودجوش، عاشورايي و برخوردار از ماهيت و درونمايه بصيرت افزاي مردم در دوران پس از انقلاب تلقي نمود كه با خنثي سازي توطئه هاي خارجي و خيانت هاي عناصر داخلي، انقلاب و نظام مقدس اسلامي را بيمه كرد. در واقع مردم نشان دادند كه عاشورا و آموزه هاي اسلامي برآمده از بطن عاشورا از جمله ولايت پذيري و ولايتمداري، مهمترين خط قرمز مردم و انقلاب بوده و تحت هيچ شرايطي قدرت هاي بزرگ مداخله گر را توان شكستن اين خط قرمز نيست. در اثبات اين ادعا فقط كافي است به اعتراف «مركز ديپلماسي عمومي دانشگاه كاليفرنياي جنوبي» اشاره شود كه در يكي از اسناد محرمانه اش اذعان كرده بود: «از اين دست مراسم مذهبي در طول تاريخ بشريت بسيار بوده، اما آنچه كه در مورد عاشورا و ايران متمايز است، اين است كه اين واقعه به قدري عميق و قدرتمند است كه حتي سياست بين الملل جمهوري اسلامي را نيز جهت دهي مي كند...». حتي رهبر معظم انقلاب نيز در تحليل اين واقعه و بيان اهميت جايگاه اسلام و نمادهاي اسلامي در نظام مقدس اسلامي بيان داشتند كه: «اگر فشار دشمنان بيش از پيش ادامه يابد، حادثه كربلا تكرار خواهد شد».

آثار و دستاوردهاي حماسه ماندگار 9 دي؟
ملت فهيم و آگاه ايران با حضور تاريخي خود در نهم دي، انقلابيون واقعي را از مدعيان دروغين، عافيت طلبان و مصلحت انديشان بازشناخت و نقاب تزوير از چهره سران فتنه و حاميان پشت صحنه آن پايين كشيد و به بيان حكيم فرزانه انقلاب، فتنه 88 نظام را واكسينه كرد.

آثار و دستاوردهاي داخلي حماسه 9دي
آثار و دستاوردهاي داخلي حماسه 9دي، هم از حيث كميت و هم از لحاظ كيفيت، از چنان فراواني برخوردار است كه تنها احصاي رئوس آنها خود فهرست بلند بالايي را تشكيل مي دهد. برخي از مهم ترين آثار و پيامدهاي داخلي 9دي عبارتند از:
1- افزايش اقتدار و استحكام نظام؛ انقلاب، نظام مقدس جمهوري اسلامي و ملت ايران در نهم دي نفسي تازه كرد و به جهانيان ثابت نمود كه مردم و حكومت در ايران اسلامي در پرتو ولايت فقيه يك حقيقت واحد هستند و از چنان ريشه، ظرفيت و اقتداري برخوردارند كه به راحتي هر توطئه را در نطفه خفه مي كنند.
2- تقويت باور به وجود جنگ نرم و فتنه هاي پيچيده؛ قضاياي فتنه هزينه هاي بسياري بر نظام تحميل كرد؛ اما دستاوردهاي فراوان تري داشت. حركت فتنه گران در عاشوراي 88 و شكل گيري 9دي به همه ديرباوران داخلي ثابت كرد كه پروسه هاي زيادي در اين حوزه براي انقلاب از سوي غرب طراحي شده است؛ نكته اي كه امام خامنه اي از سال اول رهبري شان فرياد مي كردند.
3- كنار رفتن نقاب ها؛ ملت فهيم و آگاه ايران با حضور تاريخي خود در نهم دي، انقلابيون واقعي را از مدعيان دروغين، عافيت طلبان و مصلحت انديشان بازشناخت و نقاب تزوير از چهره سران فتنه و حاميان پشت صحنه آن پايين كشيد و به بيان حكيم فرزانه انقلاب، فتنه 88 نظام را واكسينه كرد.
4- رفراندوم ملي در دفاع از نظام و رهبري؛ حضور ميليوني مردم در حماسه تاريخي 9 دي 88 فقط يك راه پيمايي نبود؛ بلكه در قالب يك رفراندوم ملي تمام معنا نشان داد مردم مدافع نظام و جايگاه رهبري هستند و هر جريان و شخصيتي را نيز تنها با همين دو ملاك مي سنجند.
افزايش مشروعيت و مقبوليت مردمي نظام، منفعل شدن جريان فتنه و تبديل فتنه گران به مرده سياسي، عمق بخشي به بينش و بصيرت سياسي مردم در شناخت جريان هاي سياسي و الگوهاي جديد دوستي و دشمني با انقلاب، پيوند مردم و رهبري، تعميق ارتباط مردم و جوانان با عاشورا و كاركردهاي فرهنگ عاشورايي، ايجاد اتحاد ملي و انسجام اسلامي در بين مردم و... از ديگر پيامدها و دستاوردهاي حماسه 9دي است. مسلماً اين فهرست قابليت افزايش را دارد.
آثار و دستاوردهاي خارجي حماسه9دي
شايد گزاف نباشد اگر بگوييم اساسي ترين دليل خصومت غرب به محوريت آمريكا با انقلاب و نظام اسلامي، نگراني و هراس از قدرت الهام بخشي و الگوسازي انقلاب اسلامي بوده است. البته وقوع بيداري اسلامي در منطقه به تأسي از انقلاب هم در همين راستا ارزيابي مي شود. اين هراس ايران را همواره در كانون دشمني هاي غرب قرار داده كه فتنه و حركت آنها در عاشورا براي مبارزه با اين الگو بود؛ اما حماسه تاريخي نهم دي كه نمايشگاه غيرت ملي ايرانيان در دفاع از نظام اسلامي بود، در واكنش به شيطنت دشمنان انقلاب به وجود آمد.

بر همين اساس، اين حماسه ملي- اسلامي آثار و دستاوردهاي بيروني در بعد منطقه اي و بين المللي هم دارد كه مهم ترين آنها عبارتند از:
1- آشكار شدن دشمني گسترده غرب با نظام و پيوند فتنه با خارج؛ اعترافات دستگيرشدگان نشان داد كه دفاتر جاسوسي و سفارت خانه ها و مراكز آكادميك غربي سناريوهاي زيادي را براي ضربه زدن به ايران طراحي كرده بودند. فتنه گران عاشوراي88 با دستور مستقيم غرب و حمايت هاي آنها هتك حرمت مقدسات كردند و كساني كه دستگير شدند، با اسناد و مدارك متقن به وابستگي به دشمن اعتراف نمودند.
2- اذعان غرب به اقتدار و قدرت بازدارندگي نظام اسلامي؛ غربي ها با برآوردهاي غلط دشمنان و خائنان ملت ايران چون منافقين، به اذعان خودشان چالشي ترين بحران را براي ايران اسلامي طراحي و عملياتي كردند؛ اما با مشت محكم مردم مواجه شده، به پيوند نظام اسلامي با مردم و اقتدار حاصل از آن پي بردند.
3- تحرك بخشي به بيداري اسلامي منطقه؛ خيزش اسلامي كه در شمال آفريقا و خاورميانه شاهد آن هستيم، ريشه اسلامي دارد و به اذعان تحليلگران غربي و عربي از انقلاب اسلامي تأثير پذيرفته است. درست است كه حماسه نهم دي پيش از اين خيزش ها به وقوع پيوست، اما مردم، مقاومت و ايستادگي بر سر اصول اسلامي را تا كنون از حركت هايي نظير حماسه 9دي ياد گرفتند.
4- حفظ استقلال سياسي؛ مهم ترين وجه اقتدار، حفظ استقلال سياسي است. غرب ترديدي در اقتدار سياسي جمهوري اسلامي و تحول ساختاري كه در روابط بين الملل ايجاد كرده ندارد. بر اين اساس، دشمن در قضيه فتنه 88 و در ادامه آن در 9 دي كه در راستاي آزمايش مردم براي تداوم فتنه گري ها بود در واقع استقلال ملت ايران را نشانه گرفته بود كه با قاطعيت و حضور آگاهانه مردم در صحنه دفع شد.بنابراين حماسه نهم دي ماه88، نمايش بلوغ اجتماعي و سياسي، شاخص مرزبندي بين جبهه حق و باطل و تجلي اقتدار ملي و سياسي تمامي مردم ايران بود كه با حضور گسترده خود در راه پيمايي عظيم 9دي توطئه دشمنان را خنثي كرد و مدال قبولي و رضايت را چنين از نايب امام زمان(عج) به دست آورد كه: «اگر صدها بار براي نعمت هوشياري اين ملت، سجده شكر بجا آورده شود، باز هم كم است.»

 

 


١٠:١٤ - يکشنبه ٢ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٥٤٧٤٧٥    /    تعداد نمایش : ٤٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج