پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 151
 بازدید امروز : 102
 کل بازدید : 919198
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.23
احکام
 

احكام نماز و روزه اساتيد و دانشجويان

الف. اساتيد و دانشجويان، در صورتي كه با قصد اقامت ده روز يا بيشتر، در محل درس و تدريس يا خوابگاه مي‌مانند:

مراجع محترم تقليد: براي اين‌گونه افراد، نماز تمام و روزه صحيح است.

ملاحظه1: در صورتی که تصميم جدّي بر ماندن ده روز گرفته باشند و حداقل بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی، به دلیلی، تصمیم برگشت به وطن يا مسافرت ديگر داشته باشند، نماز و روزه آنها تا زماني كه در محل اقامت هستند، کامل خواهد بود.

ملاحظه2: محاسبه ده روز از ساعت رسیدن به محل اقامت و تصمیم به ماندن تا حداقل همان ساعت در روز یازدهم (معادل240ساعت) است. و اگر شب به محل اقامت رسیده باشند از صبح روز بعد تا غروب روز دهم محاسبه می شود.

ب. اساتيد و دانشجويان، در صورتي كه میان وطن و محل درس و تدريس يا خوابگاه رفت و آمد دارند:

امام خميني (ره): اگر قصد 10 روز نکنند و در رفت و آمد باشند، نماز شكسته است و روزه صحيح نيست. [مقلدان ايشان بايد با توجه به فتواي مرجع تقليد زنده خود در مسأله بقاء بر ميت، عمل كنند.]

آيت‌الله خامنه‌اي:

1- اساتید و دانشجویان بورسیه و مأمور به تحصیل كه داراي حقوق دريافتي مي‌باشند و دانشجویانی که عنوان شغل و حرفه ای دارند .اگر در کمتر از ده روز حداقل یک بار بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند،و این برنامه حداقل یک سال  ادامه دارد یا کسی که حداقل سه ماه هر روز کاری را رفت و آمد کند کثیرالسفر می باشند؛ از روز اول سفر نمازشان در محل تحصيل و تدریس و بين راه تمام و روزه شان صحیح است.

2اساتید و دانشجویانی که در محل تحصیل یا تدریس و خوابگاه ساکن شده اند و عرفا گفته می شود که  مسافر نیستند. اگر چه گاهی به سفر می روند. و بیش از دو سال وضعیت آنان این گونه باشد، محل تحصیل و تدریس برای آنها وطن حکمی می باشد و از روز اول نماز تمام و روزه ها صحیح است.]در بین راه نماز شکسته است [.

3- دانشجویان که به طور معمول ساکن نیستند و قصد ده روز نمی کنند بلکه مرتب رفت و آمد می کنند، بنابر احتیاط واجب نماز را جمع (هم تمام و هم شکسته) بخوانند هم چنین روزه را در سفر بگیرند و در وطن نیز قضا کنند؛ [البته در اين احتياط واجب دانشجويان مي‌توانند به فتواي مجتهد ديگر كه داراي شرايط رجوع است و نماز را كامل و روزه را صحيح مي‌داند، عمل نمايند.

آيات عظام بهجت (ره)، فاضل (ره) ، صافى و نورى: اساتید و دانشجویان، اگر در کمتر از ده روز، حداقل یک بار، بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند و این وضعیت، تا مدتى ادامه داشته باشد [بنابرنظرآیات عظام صافی، نوری: سه ماه ؛ آیت‌الله بهجت: دو ماه ؛ آیت‌الله فاضل: یک ماه] كثيرالسفر محسوب مي‌شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه صحیح است.

آيت‌الله مكارم:

1- کسانى که در هفته حداقل سه روز در رفت و آمد یا در محل تحصیل باشند و اين برنامه حداقل دو ماه ادامه داشته باشد؛ كثيرالسفر محسوب مي‌شوند و از روز اول سفر نمازشان در محل تحصيل و بين راه تمام و روزه شان صحيح است.

2- كساني كه دو سال يا بيشتر و هر سال حدود چهار ماه [اگر چه به طور پراكنده] در محل تحصيل يا تدريس و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا وطن  حکمی آنهاست و تا ادامه اين وضعيت همواره نمازشان كامل و روزه شان صحيح است. [در بين راه نماز شكسته است.] 

آيت‌الله سيستانى:

1-كساني كه حداقل سه روز در هفته و يا ده روز در ماه [اگر چه به طور پراكنده] در سفر تحصیلی و حتی غیر تحصیلی باشند و این برنامه براى مدتى [به طور مثال شش ماه در یک سال و یا حداقل سه ماه در چند سال] ادامه یابد، کثیرالسفر محسوب مى‏شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه‏شان صحیح است.

2-كساني كه يك سال و نيم يا بيشتر و هر ماه حداقل 22 روز در محل تحصيل و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا وطن حکمی آنهاست و نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.

تذکر:

الف. احكام شروع سفر تحصيلي اساتيد و دانشجويان

آيت الله خامنه‌اي: اساتيد و دانشجويان بورسيه و مأمور كه حقوق دريافتي دارند، از سفر اول نمازشان كامل و روزه شان صحيح است. و سایر دانشجویان مسافر احتیاط کنند و نماز را هم شکسته وهم کامل بخوانند [مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.] 

آيت الله مكارم:کثیر السفر از روز اول سفر نماز و روزه اش کامل است.

آيت الله سيستاني: دو هفته اول شروع سفر احتياط كنند و نماز را هم شکسته و هم کامل بخوانند. [مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]

آيات عظام فاضل (ره) ، صافي، و نوري: در سفر اول نمازشان شكسته است و نبايد روزه بگيرند. و از سفر دوم نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.

آيت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصيل بيش از 45 كيلومتر باشد از همان سفر اول نماز كامل و روزه صحيح است.

ب. احكام شروع مجدد سفر بعد از اقامت ده روز در وطن (مثل تعطيلات یا مرخصي)

مراجع معظم (به جز آيات عظام بهجت (ره) و سيستاني): كساني كه كثيرالسفر باشند و در زمان تعطيلات بيش از ده روز در وطن بمانند در اولين سفر بعد از اقامت در وطن نمازشان شكسته است و روزه

نمي‌توانند بگيرند. ولي در رفت و آمدهاي بعدي كم تر از ده روز نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.

آيت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصيل بيش از 45 كيلومتر باشد از همان سفر اول نماز كامل و روزه صحيح است.

آيت الله سيستاني: برای کثیرالسفر هميشه حتی بعد از ماندن 10 روز و بیشتر در وطن نماز كامل و روزه صحيح است؛ مگر اين كه دو ماه پي در پي در وطن اقامت داشته باشد كه در دو هفته اول شروع سفر بايد

احتياط شود و نماز هم کامل و هم شکسته خوانده شود.[مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]