پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 358
 بازدید امروز : 100
 کل بازدید : 919196
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.41
شبهات
 
براستی اعتقاد به حضرت مهدی(عج) در جایگاه پیشوای منتظر برای تغییر جهان به جهانی بهتر،در احادیث پیامبر(ص) به طور عموم و در روایات اهل بیت(ع) به طور خصوص آمده است و به حدی بر این مساٌله تاکید شده است که جای هیچ شکی برای انسان باقی نمیگذارد...
براى برخى اين گونه تداعى شده كه نبايد ديگران را ملزم كنيم كه دين خاصى را بپذيرند؛ بلكه هر دينى از اديان را داشته باشند، كافى است. آن چه مهم است، اين است كه انسان به خدا ايمان داشته باشد و طبق يكى از برنامه‏هاى خدايى، عمل كند؛ چه مسيحى، چه يهودى و چه اسلام!
کارآمدی عبارتست از اینکه یک سیستم بتواند کارویژه های خود را به گونه ای انجام دهد که با صرف کمترین هزینه، بیشترین بهره و فایده را به بارآورد. کارآمدی را لازمه بقای دولت ها دانسته اند، زیرا در زمانه وابستگی تداوم حکومت ها به ذهنیت مردمان، کارآمدی می تواند تأمین کننده عنصر حمایت ذهنی و ایستاری افراد از حکومت ها باشد. در این میان، جمهوری اسلامی ایران نه تنها از این امر مستثنی نیست بلکه کارآمدی برای آن اهمیت مضاعف دارد، زیرا این نظام با مدعای کارآمدی دین در اداره جامعه و حکومت روی کار آمده است که کارآمدی آن می تواند به معنای کارآمدی دین در اداره جامعه باشد و از این طریق می تواند ردی باشد بر کسانی که با ادعای ناکارآمدی دین در اداره جامعه، معتقد به جدایی دین از سیاست هستند.
هر کس می خواهد رضایت خداوند متعال را جلب نماید،چنان چه رضایت حضرت فاطمه(س) را جلب نماید قطعاً رضایت پروردگار را جلب نموده است و همین طور اگر حضرت زهرا(س) را خشمگین نماید، باید بداند که قطعاً خدای تعالی را از خود خشمگین کرده است.
در برخی مواقع در فضای مجازی، دشمنان خدا، اسلام و مسلمانان، و دشمنان انسان و انسانیت، از حدّ انکار و تکذیب گذشته‌اند؛ نفی و تکذیب نمی‌کنند، بلکه با ایراد گرفتن از او و افترا و تهمت زدن به او، به وجودش اذعان می‌کنند و در دل‌ها بذر دشمنی می‌کارند. امروزه پرسش های جهت دار و شبهات دینی با انگیزه های گوناگون و توسط افراد و گروه های مختلفی تولید و به شیوه های گوناگونی توزیع می شود. در وضعیت کنونی به سبب گسترش امکانات رسانه ای و آشنایی اکثر مردم با ابزارهای جدید ارتباطی، زمینه شیوع شایعات و شبهات دینی به صورت هول انگیزی فراهم آمده و تولید و توزیع شبهه بدون وقفه در حال ورود به افکار مردم است.سایت پاسخ به شبهات یک پرسش برخواسته از فضای مجازی را به خوبی پاسخ گفته است.
9دي تقابل انقلاب و ضد انقلاب و به سان 22 بهمن 57 به مفهوم واقعي كلمه «يوم الله» و نه يك تاريخ بلكه حماسه اي تاريخ ساز،بي نظير و جاودانه در تاريخ درخشان و پرتلألو انقلاب اسلامي قلمداد نمود كه در آن اوج بصيرت،ولايت مداري و هوشياري ملت ايران يكبار ديگر با طنين بلند و گام هاي متعالي و مشت هاي آهنين خويش به خروش درآمد و اصحاب فتنه را كه به پشت گرمي قدرت هاي سطله طلب و زياده خواه و سازمان ها و مراكز امنيتي و جاسوسي وابسته آن ها درصدد ضربه زدن به نظام مقدس اسلامي بودند،به زانو در آورد و هيمنه استكبار را در هم فرو شكست ؛ حماسه اي كه نشان داد انقلاب در مقابل هجمه همه جانبه ضد انقلاب و دسيسه ها و توطئه هاي شوم و پيدا و پنهان معاندان و معارضان داخلي و خارجي، همچنان قرص و محكم و استوار و پابرجا در جهت تحقق آرمان هاي جهانشمول و اهداف عاليه و ارزش هاي الهي و متعالي خويش با قدرت تمام به پيش مي رود؛ حماسه اي كه آغازي بود بر پايان فتنه و آموخت، نيازي نيست هميشه ولي در بين باشد، بلكه كافي است ولي در دل باشد؛ حماسه اي كه پيام آن اين بود: هركه در مقابل انقلاب بايستد هلاك و به خاك مذلت خواهد افتاد.
بیست و هفتم آذرماه، یادآور عروج سرخِ مجاهدی خستگی ناپذیر و عالمی ربانی، آیت اللّه مفتح، است که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بود. این شهید والامقام در راه تحقق این اندیشه و آرمان بلند که از اندیشه بلند امام راحل رحمه الله برخاسته بود، تلاش های بی وقفه ای انجام داد. به پاس فعالیت های چشم گیر شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاری و هم فکری این دو قشر اندیشمند، روز 27 آذر ـ که سالروز شهادت دکتر مفتح نیز می باشد ـ روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.
پس از درگذشت پیامبر اسلام , در زمان \"عمر بن خطاب\" سلمان به یاری لشگر اعراب تدارک و استراتژی یک جنگ و حمله به ایران را طرح ریزی کرده و نقاط ضعف و حساس سپاه ایران را به اطلاع خلیفه عمررسانید سلمان در جنگهای قادسیه و نهاوند و فتح تیسفون و مدائن فرمانده ی سپاه اعرا ب بود و از تمام نقاط ضعف و قوت سپاه ایران اطلاع داشت.در جنگ تیسفون اعراب به راحتی بر دژ و خندقهای شهر تیسفون فائق آمدند.
پیامبر اعظم(ص) وقتی حکم حکومت شهرهایی را صادر می‌کردند که در آن‌ها اقلیت‌های دینی زندگی می‌کردند، به حاکم آن منطقه تکلیف اقلیت‌ها را دیکته می‌‌کرد که ابتدا دعوت به اسلام و در صورت عدم پذیرفتن، همزیستی مسالمت‌آمیز بود. برخی معتقدند که عامل اصلی یا یکی از عوامل اصلی موفقیت پیامبر(ص) در بسط و گسترش اسلام، استفاده از زور، قدرت، خشونت و جنگ بود که قبیله‌های مختلف را به پذیرفتن اسلام مجبور می‌کردند. آنان وقوع جنگ‌های مختلف در عصر حضرت را شاهد مدعای خود ذکر می‌کنند.
برخی عوام و مخالفان تشیع اشکالات و شبهاتی را درباره پیاده‌­روی اربعین مطرح کرده ­اند تا در این حرکت عظیم خلل ایجاد نمایند. ما در اینجا به برخی از این شبهات پاسخ می‌ گوییم.
اولا: انسان نسبت به آن چه منع می‌شود، حریص است. پس هر قدر دختر و پسر را از رابطه با هم منع کنیم آنها نسبت به حریص‌تر می‌شوند! و از اینجا شروع می‌کنند و تا ضرورت برداشتن حجاب هم پیش می‌روند. ثانیا: در دنیای امروز دیگر چیزی به نام زن و مردی به اصطلاح «جنسیت» وجود ندارد. انسان‌ها برابرند و کشورهای غربی که این مسایل درشان حل شده به پیشرفت‌های بالایی رسیده‌اند: آن از صنعت‌شان، آن از علم و دانشگاه‌هایشان، انسان به کره ماه فرستاده‌اند اما کشورهای مسلمان مثل ما عقب مانده‌اند و فقط دنبال بیرون نماندن چهار تار موی خانم‌ها هستند!
همیشه باید برای رسیدن به پیشرفت های کشورهای غربی حسرت بخوریم. راستش را بخواهید، دین را باعث عقب افتادگی کشورهای جهان سومی و اسلامی می دانم. وقتی می بینیم همواره این کشورها، زیر سلطه و قدرت غربیان هستند بیشتر به این نتیجه می رسیم که دین یک مقوله ی بی فایده و مضر است. می خواهیم بررسی کنیم که دین باعث رشد و پیشرفت جوامع می شود یا خیر؟
مگر امام حسین (علیه السلام) نمی فرمایند:« کشته شدن با عزت بهتر از زندگی با ذلت است»؟ با توجه به این قاعده چرا امام حسن (علیه السلام) زیر بار ظلم معاویه رفتند و صلح کردند؟ چرا با معاویه وارد جنگ نشدند تا در این راه شهید شوند؟ از طرف دیگر اگر با صلح می توان کارها را حل کرد، چرا امام حسین (علیه السلام) صلح نکردند؟
حادثه تلخ و جان سوز شهادت سالار شهیدان حسین بن علی(ع) و یاران با وفای او در سال 61 هجری قمری باعث شد عزاداری به صورت فرهنگ و مکتبی در جامعه اسلامی خصوصاً تشیّع بروز و ظهور نماید، و قلب ها و سرزمین ها را در نوردد، و همچنان در قلب تاریخ و جان و دل ملّت ها به پیش رود و آثار تحوّلات شگرفی را در بشریت ایجاد نماید، و صَفِ حق جویان و حقیقت طلبان را در مقابل ستمگران و ظالمان همواره تقویت نموده سرپا نگهدارد.
رسیدن به یک مقام و فضیلت الهی و به ویژه مقام نبوت و رسالت، حتماً مبتنی بر رسیدن آن شخص به حد تکلیف و بلوغ نیست. بنابراین برتری و افضلیت امام حسن(علیه السلام) در سن کودکی، امری عادی به حساب می آید؛ چون این مسئله کمتر از مقام نبوت و رسالت است که حتی در سن سه و هفت سالگی و حتی در گهواره، به برخی از پیامبران الهی داده شده است.
مباهله در اصل از ماده «بهل» به معنی رها کردن است، به همین جهت هنگامی که حیوان را به حال خود واگذارند و پستان آن را برای جلوگیری از نوشیدن نوازدش در کیسه قرار ندهند به آن حیوان «باهل» می گویند، و «ابتهال» در دعا به معنی تضرع و واگذاری کار به خداوند است. و گاه این واژه را به معنی «هلاکت و لعن و دوری از خداوند» معنی کرده اند که آن نیز به خاطر رها کردن و واگذاری نمودن بنده به حال خویش و خروج از سایه لطف خداوند است. این از نظر ریشه لغوی، اما از نظر مفهوم متداول که در آیه بدان اشاره شد، مباهله به معنی نفرین کردن دو نفر به یکدیگر است، به این ترتیب که وقتی استدلال های منطقی سود نداشت، افرادی که با هم درباره یک مسأله مهم دینی گفتگو دارند در یک جا جمع می شوند و به درگاه خدا تضرع می کنند و از او می خواهند که دروغگو را رسوا سازد و مجازات کند.
صحابه بسیاری عبارت "من کنت مولاه فهذا علی مولاه” را در ماجرای غدیر را شنیدند. سبط ابن جوزی که یکی از علمای سنی و حنفی است (متوفی سال ۶۵۴ هجری) می گوید: اتفق العلماء السیر أنَّ القصّه الغدیر…. دانشمندان سیره نویس اتفاق نظر دارند که ماجرای غدیر در ذی الحجه اتفاق افتاد و صحابه بسیاری که در مکه و مدینه زندگی می کردند و ۱۲۰ هزار نفر بودند غدیر را دیدند "وسمعوا منهم” و همچنین شنیدند عبارت من کنت مولاه (تذکره الخواص، به نقل از الغدیر، جلد ۱، ص ۲۹۶)
عرصه انديشه ديني همواره بستر رويش پرسش‌ها، زايش مسئله‌ها و پرورش فکرها بوده است. اساساً اصلي‌ترين رسالت پيامبران الهي برانگيختن گنج‌هاي عقلاني انسان‌ و متذکرساختن او به حقيقت زندگي و ارزش حيات معقول و متعالی است. (نهج البلاغه، خطبه اول).دعوت پیامبران با واکنش‌های گوناگونی از سوی مردم رو به‌رو بوده است و همه انسان‌ها یکسان به آن پاسخ نداده‌اند. برخی به دعوت آنان پاسخ مثبت داده و با جان و دل ایمان آورده‌اند و برخی بر علیه آن برخاسته و به دشمنی با آنان همت گماشته‌اند.
وقتی به فضای مجازی (اینستاگرام و...) سر می‌زنم، احساس می‌کنم که مردم دیگر رغبتی به دین و انقلاب ندارند؛ خدا هم که تا مردم خودشان را تغییر ندهند، تغییری ایجاد نمی‌کند. تکلیف چیست؟
رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی سال ۹۷ خود خطاب به آحاد مردم و مسئولان، مسئله‌ی اصلی کشور را مسئله‌ی اقتصاد و معیشت مردم دانستند و با محور قرار دادن «تولید ملی» برای حل این مسئله، شعار و نام سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند. در مطلب زیر به بررسی موانع تحقق شعار سال یعنی «حمایت از کالای ایرانی» و راه حل برطرف نمودن این موانع پرداخته می شود:
اسخ : مشهور ميان فقهاء چنين است كه مرتد بر دو گونه است: 1- مرتد فطري، كسي كه مسلمان متولد شده باشد يعني هنگام انعقاد نطفه او، پدر يا مادرش و يا هردو مسلمان باشند. اگر از اسلام برگردد، بازگشت او به اسلام پذيرفته نمي‌شود وكشتن او واجب است. 2- مرتد ملي، كسي كه كافر بوده مسلمان شده وسپس از اسلام برگشته؛ چنين كس توبه داده مي‌شود وتا سه روز به او ملهت داده مي‌شود اگر توبه كرد كه رها مي‌شود واگر از توبه خودداري كرد كشته مي‌شود.
پاسخ : ما اعتقاد داریم حضرت مهدی امام دوازدهم ما است و در سال 255ق متولد شده[1] و الان نیز زنده است ولی در غیبت به سر می‌برد[2] و نیز معتقدیم با اذن الهی ایشان کارهای خارق‌العاده را می‌تواند انجام دهد. و برای هر یک از مواردی که ذکر شد روایاتی داریم و علاوه بر آن روایات ملاقات‌هایی[3] که با ایشان چه در زمان حیات پدرشان که نوبت به امامت ایشان نرسیده بود، چه در زمان امامت ایشان که خودش دو مرحله دارد: غیبت صغری و غیبت کبری، با ایشان انجام شده گواه صدقی بر اعتقاد ما به زنده بودن ایشان می‌باشد. و نیز صدور کرامت‌های[4] بسیاری از سوی ایشان در طول مدت حیاتشان تاکنون، گواه صدقی بر این اعتقاد ما است که ایشان توان انجام کارهای خارق‌العاده را به اذن الهی دارند. بنابراین دلیل ما بر اعتقاداتی که شما به آنها اشاره کرده‌اید علاوه بر روایات معتبر بسیار، دیدارهایی که با ایشان انجام شده و کرامت‌هایی است که از ایشان سرزده است.
اينكه هركسي هركار كه مي خواهد بكند و بعد هم دلش پاك باشد به يك شوخي شبيه تر است تا به يك حرف معقول زيرا اصولا اين تقيد به فرائض ديني است كه دل را پاك نگه مي دارد و نه هُرهُري مذهب بودن. حرف صحيح اين است كه محجبه باش تا دلت پاك باشد و مومن و ديندار باشي. حرف فوق سخن شيطان است...
مردم خاورمیانه هزار و چهارصد سال است که به خاطر دین، یکدیگر را می‌کشند! این ادعا، ادعایی بسیار بزرگ، اما بدون هرگونه دلیل و شاهد تاریخی، جامعه‌شناختی و مردم‌شناختی است. برای هرمحقق منصف و آگاه به مسائل روان‌شناختی و اجتماعی روشن است که جنگ‌ها و کشتارهایی که در زندگی انسان‌ها روی داده و می‌دهد، معلول عوامل گوناگون و مبتنی بر زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و غیره است. فروکاستن پدیده‌های اجتماعی (مثل جنگ) به علتی خاص، آن هم در یک بازه زمانی 1400 ساله، ادعایی بسیار بی‌پایه و بلوفی مزورانه است!
مي خواهم با شما درد ودل كنم، دختري 19ساله ام، قبلا دختري مقيدومذهبي بودم ولي مدتي است اعتقادم سست شده، با نامحرم پنهاني رابطه دارم امشب از كارايي كه كردم پشيمانم، مي خواهم توبه كنم و برگردم ولي نميتوانم؟
چگونه آیه ی"لا اکراه فی الدین "با آیه دیگری که می فرماید:"و هر کس غیر از اسلا م دینی بجوید از او پذیرفته نشود"سازگار است؟
فرقه نعمت اللهی گنابادی گسترده ترین شبکه صوفی در ایران به شمار می روند.
ازدواج / طلاق – شنیده‌ایم در قرآن یا احادیث آمده که اگر ازدواج کنید روزی را خدا می‌رساند، یا هرکس از ترس نداری یا فقر ازدواج نکند به خدا گمان بد برده است! آیا این درست است پایه و منبع دارد؟ دوما چرا این همه ازدواج‌ها بعدا به علت وضعیت بد مالی به طللاق و گاهی زندان هم کشیده می‌شود ؟
در فرهنگ ديني تشيّع، مشروعيّت حكومت برآمده از اذن الهي است، با اين حال براي عينيّت يافتن حكومت و پياده شدن احكام الهي داشتن مشروعيّت به تنهايي كافي نيست، زيرا حكومت با هر پشتوانه سترگ نظري مادام كه مقبوليّت مردمي نيابد هرگز قابل اِعمال نخواهد بود. كساني كه كمترين آگاهي از تاريخ اسلام داشته باشند به واهي بودن اين سخن كه اسلام با زور شمشير پيروز شد و تشكيل حكومت داد واقف اند.
فرق كسى كه نماز مى خواند و گناه مى كند با كسى كه نماز نمى خواند چيست؟
ترم اول هستم و تازه با محيط دانشگاه آشنا شده ‏ام. لطفا درباره رابطه دختر و پسر در دانشگاه و شرايط آن برايم توضيح دهيد.
چرا جريان اصولگرايي مانند اسراييل بر سر توافقنامه برجام توافق نظر دارند?